Stručný návod pro výběr správného typu klik a kování

V současné nabídce trhu existuje mnoho tvarů a variant dveřních klik. Při výběru dveřního kování je důležitý především Váš vkus. Můžete si vybrat kliku se štítkem, nebo s rozetami. Další důležitá informace k výběru, je typ zámku ve dveřích, na které bude klika montována. V neposlední řadě je potřeba zjistit délku mezi osou kliky a osou otvoru pro klíč, takzvanou rozteč. Níže se Vám pokusíme popsat detailněji všechny varianty, aby se pro Vás stal výběr kování co jednodušším.

KLIKY A KOVÁNÍ

 

Štítové

Tato klika má jeden štítek, který kryje celou plochu dveří mezi otvorem pro kliku a otvorem pro klíč případně pro vložku. Štítek je většinou se stejným povrchem a barvou jako klika. Pouze u některých variant může mít i více barevných kombinací, avšak ta by měla ladit s barevnou kombinací jako má samotná klika. U štítu je také důležité zadat rozteč. V ČR jsou nejběžnější 2 rozměry, 72 mm a 90 mm. Zřídka se můžete setkat s roztečí 92 mm, ale ta je běžnější spíše v německy mluvících zemích. Při montáži se uchytí štítek pouze závrtnými šrouby do dveří na horním a dolním okraji.
 

Rozetové

Kliky nazývané rozetové, jsou k dostání ve 3 tvarech.

Nejběžnější jsou rozety kruhové, dále pak hranaté a oválné.

Všechny tři tvary mají stejnou montáž. Rozetové kování je rozdělené na 2 kusy. První rozeta je umístěna pod klikou a druhá na otvoru pro klíč. Výhodou tohoto kování jsou skryté šrouby, kterými je namontováno. Veškerý mechanismus je přichycen ke dveřím šrouby. Tyto šrouby jsou schované za plechem, který se navleče na kliku a zacvakne či našroubuje na tento mechanismus. Rozety, které jsou proti sobě je možné prošroubovat skrz dveře a zvýšit tak pevnost kování.

 

Otvory pro klíč

– zde musíte vědět, jaký zámek je ve dveřích pro které kliku vybíráte

BB

- kování značené jako BB má otvor pro dozický nebo obyčejný (pokojový) klíč

PZ

- značení PZ se používá na otvor pro vložku

WC

- toto označení mají kliky, které se montují pro možnost uzamknutí z jedné strany a to bez klíče. O využití tohoto kování napovídá jeho název. Montuje se ke dveřím od toalety nebo koupelny a pod. Není to však podmínkou.

Zdůrazňujeme, že pro tento typ kliky musíte mít speciální zámek, který má místo otvoru pro klíč pouze čtyř hranou díru. Součástí balení kování (s tímto označením) je i čtyřhran a klička, kterou se zámek zamyká a odmyká.

 

Provedení klika – koule

U většiny kování lze použít místo kliky kouli. V tomto případě je nutné vědět, na jaké dveře bude kování umístěno.

Dveře se rozdělují na pravé a levé. Postup rozpoznání dveří je následující:

  •  Při pohledu na zavřené dveře z té strany, z které jsou vidět závěsy (panty), nám určí typ dveří.
  • Pokud jsou závěsy na levé straně, jsou dveře levé.
  • Pokud jsou závěsy na straně pravé, jsou to dveře pravé.
  • Označení kování s klikou a koulí jsou PZ-LI a PZ-RE

PZ-LI - koule a levá klika

PZ-RE - koule a pravá klika
V některých případech je možné dodat i kouli otočnou.


Věříme, že Vám tento stručný návod ulehčí výběr typu kování. V případě jakýchkoliv dalších dotazů nás neváhejte kontaktovat na e-mailové adrese info@hs-kovani.cz