Kliky, panty, zarážky – víte co je dveřní kování?

Nevíte, co přesně označuje pojem dveřní kování? Pak čtěte dále, rádi vám to vysvětlíme. Jednoduše řečeno, pokud mluvíme o dveřích, tak se jako kování označuje vše, co se na ně dodatečně montuje. Je to tedy veškeré vybavení od zámku a kliky až po dveřní panty. Slovo kování tu sice může působit trochu zavádějícím dojmem, ale v oboru se používá již řadu let. Co tedy zahrnuje?

U interiérových dveří pojem kování zahrnuje především tzv. zadlabací zámek. Ten vám umožní dveře zavřít či zamknout a je s ním spojena i klika a klíč. Další součástí dveřního kování jsou pak samozřejmě závěsy – tedy panty. Ty nám spojí samotné dveře s dveřní zárubní.

Na vstupní dveře do domu nebo do bytu můžete namontovat další typy kování, které vaše obydlí také více zabezpečí. Patří mezi ně třeba široká škála kukátek nebo bezpečnostních řetízků bránících úplnému otevření dveří. Stále oblíbenějším typem kování jsou také samozavírače dveří, které za vámi zavřou i bez jakékoliv vaší pomoci.

 

Samozavírače lze ale využít i ke zcela opačnému účelu - pokud naopak chcete nechat dveře otevřené. Tuto funkci oceníte například při stěhování, jednoduše použijete ramínko zavírače s funkcí aretace a dveře zůstanou dokořán. Ale nebojte, jestli váš samozavírač toto rameno nemá, nemusíte si hned běžet koupit nový. Tento problém snadno vyřešíte i stavěčem dveří. Ten se montuje na spodní vnitřní stranu dveří a ovládá se nohou. Jednak nekazí estetický vzhled dveří a nechá vám i volné ruce.

Pokud montujete nové dveře, jistě chcete zabránit jejich poškození při nárazu kliky na zeď, ke kterému často dojde během otevírání. Vaše dveře i zeď v tomto případě ochrání další typ dveřního kování - dveřní zarážka. Může se montovat jak na podlahu za dveře tak přímo na zeď, na kterou dveře naráží.

Všechny typy dveřního kování seženete ve spoustě barevných a povrchových úprav. Vaše dveře tak od kliky a pantů až po zarážku mohou perfektně ladit s interiérem a zároveň splňovat všechny požadavky na užitečnost a bezpečnost.

Veškeré zde popsané vybavení dveří můžete zakoupit v našem internetovém obchodě.