Pravou, nebo levou kliku? Poradíme vám, jakou potřebujete

Dveřní kování s klikou na jedné straně dveří a koulí na druhé je oblíbené především v komerčních objektech. Koule z venkovní strany snižuje riziko neoprávněného vstupu a vytváří psychologickou zábranu pro veřejnost. Na rozdíl od kování typu klika klika ale potřebujete před jeho výběrem znát také orientaci kování. Jak určit pravou a levou kliku vám poradíme v následujícím článku.

 MILENA-R inteiérové kováníMEGA-S interiérové kováníALEXIS-R interiérové kování

Rozetové kování klika koule

Orientace kliky nemusí být stejná jako orientace dveří

Někteří zákazníci si myslí, že kování klika koule má stejnou orientaci jako dveřní křídlo. Toto pravidlo ale většinou platí pouze u vchodových dveří. Obvykle totiž mají panty umístěné na vnitřní straně. A protože na této straně dveří bývá i klika, má stejnou orientaci jako dveře. Na vstupní dveře se navíc montuje bezpečnostní kování, které většinou bývá pravo-levé.

U interiérových dveří ale výše uvedené pravidlo neplatí. Kování klika koule se nejčastěji montuje na dveře v nemocnicích, kancelářských budovách nebo třeba ve školách. Požadavky na úroveň zabezpečení nebývají u těchto dveří vysoké, a tak můžete kliku namontovat na obě strany dveřního křídla. Orientace kování proto nemusí být stejná jako orientace dveří.

MILENA interiérové kování FAP interiérové kování

Štítové kování klika koule

Pokud tedy vybíráte dveřní kování klika koule, je na čase zjistit jeho orientaci. Každá klika má totiž ve svém těle zajišťovací šroubek neboli červík, který by měl být z estetických důvodů vždy na spodní ploše kování. Některé kliky mají navíc tvarovanou úchopovou část. Kování se špatnou orientací by proto na dveřích nevypadalo dobře.

Jednoduchá pomůcka pro objednání správné kliky

Představte si čtyřhran, který vychází ze zámku vašich dveří a na který se nasazuje klika. Orientace kování je stejná jako směr, kam bude klika na dveřích směřovat. Pokud klika směřuje doleva, budete potřebovat kování levá klika koule (LI). Pokud klika směřuje doprava, budete potřebovat kování pravá klika koule (RE).

leva_prava_klika

Orientace kliky je stejná jako strana, kam směřuje

TIP: Pro zjištění orientace můžete využít také další jednoduché pravidlo. Pokud dveře otevíráte pravou rukou, potřebujete kování pravá klika koule. Pokud je naopak otevíráte levou rukou, vyberte si kování levá klika koule.