Jak změřit a vybrat zámkovou vložku do dveří – kompletní návod

Potřebujete novou cylindrickou vložku pro vaše dveře? Neriskujte nákup kování se špatnými rozměry. Vybírání zámkové vložky vám díky našemu návodu zabere pouze několik málo minut. Stačí zjistit dva rozměry a ujasnit si požadavky na typ vložky i bezpečnostní třídu.

Krok 1. – Výběr typu zámkové vložky

Cylindrické vložky se rozdělují na dva typy: stavební (jsou levnější, ale nemají bezpečnostní certifikaci) a bezpečnostní (2., 3. nebo 4. bezpečnostní třídy). Stavební vložky jsou vhodné pro dveře, u kterých vyžadujete pouze minimální úroveň zabezpečení. Postup měření rozměrů cylindrické vložky je v obou případech stejný. Pouze u bezpečnostních vložek se navíc vybírá bezpečnostní třída.

stavebni-bezpecnostni-vlozka
Obrázek stavební a bezpečnostní vložky

Rozdělení vložek

 • Klasické (oboustranné)
 • Zkrácené (klíčovou dírku mají jen z jedné strany)
 • Vložky s knoflíkem (olivkou) z jedné strany

Krok 2. – Výběr bezpečnostní třídy

Bezpečnostní vložky rozdělujeme podle úrovně zabezpečení do čtyř skupin. Pro výběr správné třídy je důležitý typ dveří (pro branky stačí nižší bezpečnostní třída, pro vstupní dveře do bytů naopak doporučujeme třídu vyšší) a vaše požadavky na bezpečnost. Cylindrická vložka by navíc měla být minimálně stejné bezpečnostní třídy jako vaše dveře a kování.

 • I. bezpečnostní třída – základní ochrana – pro branky a interiéry
 • II. bezpečnostní třída – dostatečná ochrana – pro vnitřní dveře, společné prostory v bytových domech, sklepy a garáže
 • III. bezpečnostní třída – vysoká ochrana – pro vstupní dveře do domů, bytů a skladů
 • IV. bezpečnostní třída – velmi vysoká ochrana – pro dobře zabezpečené prostory

Pozn.: Pokud máte dům nebo byt pojištěný proti vloupání, informujte se u vaší pojišťovny, jakou bezpečnostní třídu vyžaduje u cylindrické vložky pro vstupní dveře. Pokud budete mít na dveřích vložku nižší třídy, může dojít ke zkrácení/odmítnutí případného plnění.

Krok 3. – Měření rozměrů vložky

Nejdůležitější je správně změřit cylindrickou vložku. Pokud ve dveřích máte původní nevyhovující vložku, proveďte její demontáž a změřte rozměry B a C podle následujícího obrázku. Měření provádějte od středového otvoru pro upevňovací šroub až k okraji vložky. Vždy je důležité znát oba rozměry – jejich součet pro výběr vložky nestačí.

obrazky-zamkova-vlozka

A – velikost cylindrické vložky (měla by odpovídat tloušťce dveří a kování), B – vzdálenost mezi středem otvoru pro upevňovací šroub a hranou kování z vnější části dveří, C – vzdálenost mezi středem otvoru pro upevňovací šroub a hranou kování z vnitřní části dveří

 • Měření doporučujeme provádět pečlivě – v opačném případě totiž vložka nemusí do dveří pasovat
 • Cylindrická vložka by na žádné straně neměla přesahovat kování o více jak 3 mm
 • Součet rozměrů B a C musí být stejný nebo větší než tloušťka dveří a kování
 • Výsledek se uvádí v milimetrech (ve formátu „31/36“ nebo „31+36“)
 • Žádné další rozměry znát nepotřebujete

Pokud vybíráte cylindrickou vložku pro nové dveře, ve kterých zatím žádná není, změřte rozměry od středového otvoru pro upevňovací šroub po vnější okraje kování. Do rozměrů tedy kromě tloušťky dveří nezapomeňte zahrnout také tloušťku použitého kování. Více vám napoví následující obrázek.

obrazky-zamkova-vlozka_1

B – vzdálenost mezi středem otvoru pro upevňovací šroub a hranou kování z vnější části dveří, C – vzdálenost mezi středem otvoru pro upevňovací šroub a hranou kování z vnitřní části dveří

 • Pokud vybíráte cylindrickou vložku s ovládacím knoflíkem (olivkou) z vnitřní strany, je důležité rozlišovat, který rozměr je vnější a který vnitřní
 • Změření vložky pro dveře s bezpečnostním kováním a překrytím vložky je náročnější – tuto práci raději svěřte odborníkům
 • Klíčová dírka (bubínek) u některých vložek přesahuje jejich tělo – tento přesah se do rozměrů vložky nepočítá
 • Nejčastěji se do dveří používají cylindrické vložky s rozměry 65 mm (30+35) a 67 mm (31+36)

Krok 4. – Výběr cylindrické vložky

Jakmile zjistíte výše uvedené rozměry, přejděte do kategorie cylindrické vložky. Podle požadavků na bezpečnost pokračujte na bezpečnostní vložky (2., 3. nebo 4. bezpečnostní třídy) nebo stavební vložky.

Z dostupné nabídky si můžete vybírat podle výrobce, povrchové úpravy, ceny, doplňkových vlastností a dalších preferencí. Nabízené rozměry najdete v detailu každé cylindrické vložky – díky tomu stačí zvolit požadovanou variantu a kování objednat.

Nevíte si rady?

Pokud potřebujete poradit s výběrem cylindrické vložky, napište nám. Rádi odpovíme na vaše dotazy a doporučíme vám nejvhodnější kování.